Zdjęcia satelitarne
 

Zdjęcia satelitarne obrazują przemieszczanie się układów chmur nad Europą, pozwalając szerzej spojrzeć na sytuację pogodową w Polsce, ocenić zasięg i intensywność stref opadowych. Obrazy dostępne są w czasie rzeczywistym, z krokiem 15-minutowym.

Zdjęcia w podczerwieni

Zdjęcia wykonane w podczerwieni rejestrują promieniowanie cieplne ziemi i chmur, umożliwiając śledzenie rozwoju pogody 24 godziny na dobę. Im jaśniejsza jest chmura, tym temperatura jej wierzchołków jest niższa - sięga do wyższych, zimniejszych warstw atmosfery. Możemy obserwować przemieszczanie się stref frontowych, ich szerokość, odległość od obszaru naszego zainteresowania. Niewielkie obszarowo skupiska jasnych (wysoko wypiętrzonych) chmur kłębiastych wskazują na obecność aktywnych ognisk burzowych, przy których należy się spodziewać intensywnych opadów przelotnych.

Zdjęcia w paśmie widzialnym

W przeciwieństwie do zdjęć w podczerwieni, które rejestrują różnice temperatury, zdjęcia w świetle widzialnym przedstawiają obraz zbliżony do tego, jaki widzi oko ludzkie. Ich słabą stroną jest to, że są dostępne tylko w ciągu dnia. Stanowią jednak znakomite uzupełnienie zdjęć w podczerwieni, wzbogacając informacje o chmurach, pozwalając identyfikować obszary mgły o dużym zasięgu, a także śnieg.